Відкритий урок з української мови
Тема: «Прийшла
білосніжна зима»( головні члени речення: підмет і присудок)
Мета: розвивати
логічне мислення, пам’ять, культуру мовлення; розвивати творчі вміння побудови
речень і зв'язних висловлювань; соціальну, творчу, комунікативну
компетентності;
поглибити знання
учнів про члени речення, зокрема головні; вдосконалювати вміння визначати
граматичну основу речення; практично ознайомити зі складеним присудком; тире
між підметом і присудком; формувати загальнопізнавальні вміння виділяти
граматичну основу в реченні, визначати спосіб морфологічного вираження підмета
і присудка;
на основі
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи,
почуття взаємоповаги, самостійність.
Тип уроку:
поглиблення й систематизація вивченого.
Хід уроку
Осінь промайнула
жовтокрила,
Вітерець вже стукає в
віконце,
Літо пташки понесли
на крилах,
І лягає спати рано
сонце.
Білим пухом землю
укриває,
Мабуть, так зігріти
її хоче.
Все навколо спить,
відпочиває,
І струмок вже в полі
не дзюркоче.
О. Гордієнко
І. Організаційний
момент
Зачитування епіграфа.
Запитання до учнів: «Про яку пору року йдеться в поезії ?» (зима)
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
1. «Мозковий штурм»:
щоб дізнатись тему уроку, треба замість цифр записати відповідні їм літери
алфавіту. (На партах в учнів лежить український алфавіт)
«Прийшла білосніжна
зима» - 20, 21, 11, 14, 29, 16, 1___ 2, 12, 16, 19, 22, 18, 12, 9,
18, 1_____10, 11,
17,1.
Знайдіть у цьому
реченні граматичну основу.
2. Пояснення вчителя.
Діти, сьогодні ми з
вами повторимо відомості про граматичну основу, способи вираження підмета та
присудка, вивчимо види присудків, будемо розвивати ваші вміння працювати
самостійно, в парах, оцінювати власні знання та знання однокласників.
Щоб об’єктивно оцінити
ваші знання з теми, ми використовуватимемо картки оцінювання «Сніжинки».
Зараз у колонку
«Самооцінка» поставте, будь ласка, собі оцінку за «12 – бальною шкалою» за
знання теми «Граматична основа» (на скільки балів ви вважаєте, що знаєте дану
тему).
Протягом уроку я буду
вам нагадувати, щоб у відповідні колонки ви ставили собі бали за той чи інший
етап. Наприкінці уроку ви здасте мені свої «Сніжинки» з накопиченими балами й
ми підсумуємо ваш бал за урок.
ІІІ. Створення
ігрової ситуації
Стук у двері. Принесли
листа. Читаємо:
„5 класу школи № 9від Білої Сніжинки з Блакитної
Хмаринки”.
Доброго дня, шановні
учні!
Підступні заметілі
викрали у моїх білих сніжинок літери та не віддадуть, поки сніжинки не
виконають усі їхні завдання. Діти, допоможіть, будь ласка, сніжинкам, адже вони
не навчалися у школі.
Вдячна вам Біла
Сніжинка
(Біля дошки висить
плакат з великою сніжинкою та маленькими, до якого прикріплюються літери; у
класі по різних місцях розташовані сніжинки із завданнями).
- Діти, подивіться, я
й не помітила, що у класі з’явилися Сніжинки. Допоможемо Білій Сніжинці. Де
перше завдання? (Діти вказують на сніжинку з цифрою 1, за якою конверт із
завданням)
ІV. Актуалізація
опорних знань учнів.
Сніжинка 1
Робота в парах. За
дві хвилини розказати сусіду по парті про граматичну основу, підмет, присудок,
способи їх вираження.
Взаємооцінювання (в
колонку «Оцінка друга»).
Опитування декількох
учнів за цими ж правилами.
Коли діти виконають
завдання, беру в сніжинки літеру «М» і прикріплюю її до плакату)
V. Основний зміст
роботи на уроці
1.Пояснення вчителя.
Є три види присудків:
простий дієслівний, складений дієслівний, складений іменний.
Робота з підручником
( с. 56, таблиця «Типи присудків»)
Сніжинка 2 «Види
присудків»
Визначити граматичну
основу й види присудків у реченнях, записаних на слайді.
Із неба летять тисячі
сніжинок. (Пр. дієсл.).
Хлопчик почав
придивлятися до засніженої ялинки. (Скл. дієсл.).
Новорічна сосна була
великою. (Скл. ім.)
Коли діти виконають
завдання, беру в сніжинки літеру «О» і прикріплюю її до плакату)
Учні читають виконане
завдання, учитель коментує отриманий бал, який слід поставити в колонку «Види
присудків»( кожне правильне підкреслення – 4 бали)
2. Моделювання
зв'язного висловлювання
Сніжинка 3
Прочитати слова,
подані в початковій формі. Скласти й записати речення.
1. Зимові , канікули, я, любити, більше, за,
інший.
2. Під, час, гарний, погода, із, задоволення,
гуляти, на, вулиця, кататися, на, санчата.
3. Проте, мороз, також, не, перешкодити,
корисний, відпочинок.
4. Я , з, друзі, дуже, любити, сніжна, зима.
Поставити оцінку в
колонку «Моделювання» ( за кожне правильно побудове речення – 3 бали)
Коли діти виконають
завдання, беру в сніжинки літеру «Л» і прикріплюю її до плакату)
3. Граматичний розбір
речення
Сніжинка 4
Підкреслити в складених
реченнях граматичні основи. Визначити, якими частинами мови виражені підмет і
присудок.
Поставити оцінку в
колонку «Розбір речення»
Коли діти виконають
завдання, беру в сніжинки літеру «О» і прикріплюю її до плакату)
Фізхвилинка.
4. Лінгвістична
казка.
Посварились якось
Підмет із Присудком.
-Ти одягаєш часто мою
маску,— сказав Підмет,— а мені це не подобається.
Присудок образився:
-Звідки ти взяв? Коли
це буває?
-Коли і ти іменник, і
я іменник. Спробуй розібратися, хто є хто. А я не хочу бути тобою.
-Нащо мені твоя маска
іменника? Я й сам іменник.
Довго б сварилися
Підмет із Присудком, та раптом з'явився розділовий знак на ім'я Тире.
- Я помирю вас,—
сказав він,— стану між вами, і ніхто вас вже не сплутає.
З того часу і стоїть
пан Тире між підметом-іменником і присудком-іменником, якщо між ними немає
зв'язки.
Сніжинка 5
Аби помирити Підмет
із Присудком, поставте, де потрібно, тире на місці пропущеної зв'язки.
1.Розум скарб людини.
2.Вчення світ, а невчення тьма. 3.Дім без книги день без сонця. 4.Корінь праці
гіркий, але овоч солодкий.5.Лапатий сніг радість для дітей.6. Улюблене свято
дорослих і дітей Новий Рік. (перевірка в парах)
Поставити оцінку в
колонку «Казка» ( правильно виконане речення – 2 бали)
Коли діти виконають
завдання, беру в сніжинки літеру «Д» і прикріплюю її до плакату)
6. Тестові завдання.
Сніжинка 6. Виконайте
тестові завдання
1. Граматична основа
речення складається
а) з підмета і
означення;
б) з підмета і
присудка;
в) з присудка та
обставини.
2. З двох дієслів –
неозначеної форми дієслова і змінюваного допоміжного дієслова (вчимося грати,
почало сніжити) складається:
а) простий присудок;
б) складений іменний
присудок;
в) складений
дієслівний присудок.
3. У реченні Сніг
дарує радість підметом є слово:
а) сніг;
б) дарує;
в) радість;
4. У якому реченні
граматична основа складається з підмета й присудка?
а) На свято привезли
красиву ялинку.
б) Сніг летить
лапатий.
в) Взимку обов’язково
гуляти на вулиці.
5. Яке речення має у
своєму складі складений іменний присудок?
а) Снігу намело
повний двір.
б) Взимку ми підемо
кататися на санчатах.
в) Зима – найкраща
пора року.
6. У якому реченні
слід поставити тире між підметом і присудком?
а) Грудень перший
місяць зими.
б) Надворі летіли
великі красиві сніжинки.
в) Весело дітлахам гратися
у сніжки.
Поставити оцінку в
колонку «Тести» ( правильно виконане завдання – 2 бали)
Коли діти виконають
завдання, беру в сніжинки літеру «Ц» і прикріплюю її до плакату)
7. Творча робота.
Сніжинка 7
Завдання: закінчити
вірш – безкрилку.
Учні читають виконане
завдання, учитель коментує отриманий бал, який слід поставити в колонку «Творча
робота».
____________________сніжинки,
____________________пушинки.
____________________зима,
____________________замела.
Коли діти виконають
завдання, беру в сніжинки літеру «І» і прикріплюю її до плакату.
VІ. Підсумок уроку
1.Слово вчителя.
Діти, погляньте, ми з вами виконали всі завдання й повернули сніжинкам їх
літери. Хто ж здогадався, що говорять вам сніжинки у відповідь? (Із букв
склалося слово – «Молодці»). Так, ви, дійсно, молодці й добре сьогодні
попрацювали.
2.Оцінювання
навчальних досягнень. Діти, ми з вами заповнили наші «Сніжинки» - картки
оцінювання. Прийшов час підрахувати отримані бали. Додайте усі отримані бали й
запишіть отриманий результат в колонку «Загальна кількість балів».У нас було
сім сніжинок із завданнями і самооцінка, а отже треба поділити загальну
кількість балів на «8» і в колонку «Оцінка» поставити отриманий результат. Це й
буде ваш бал за сьогоднішній урок.
3. Перевірка «Методу прогнозування»
Діти, підніміть руки
ті, у кого самооцінка співпала з остаточною оцінкою за урок.
А у кого оцінка за
урок більша, ніж самооцінка, у кого – менша?
Ось бачите, одразу
видно, хто вміє вірно оцінювати власні знання.
Та я впевнена, що
нікому не слід засмучуватись, бо ми з вами ще не «чарівники, ми лише вчимось».
V. Домашнє завдання
*Опрацювати параграф
17, вивчити правила на сторінці 55 – 56, виконати завдання на роздаткових
картках ( І група), вправу 107 – ІІ група.
* Побажання
Снігуроньки.
Домашнє завдання для
групи І.
Роздаткова картка
* Переписати.
З'ясувати, про яке дерево розповідається. Знайти в текст слова-підказки.
За будь-якої пори
року ці дерева милують зір густою темно-зеленою барвою, але особливо взимку, на
тлі яскраво-білого снігу.
Можливо, саме цією
неповторною барвою, що серед зими милує та звеселяє зір, і уславилося дерево в
народі. Воно стало супутником одного із зимових свят, яке завжди очікуємо з
новими надіями та сподіваннями. Про цю врочисту подію і в загадках мовиться.
Наприклад:
І літом і зимою
Одне вбрання у нас,
А можна нас побачить,
Як рік почався в вас.
Темно-зелена красуня
і біля людських осель росте. Існував звичай і на цвинтарях її висаджувати.
Узимку, коли всі дерева в саду голі, а навколо білі сніги, це дерево й справді
звеселяє обійстя, нагадуючи про весняні дні пишного квітування. (А. Кондратюк).
• У реченнях другого
абзацу підкреслити граматичні основи, визначити види присудків. Знайти в тексті
реченні з одним головним членом.
Комментариев нет:
Отправить комментарий