Способи  дієслів (дійсний, умовний, наказовий)

Мета уроку: сформувати в учнів поняття про способи дієслова, навчити розрізняти дієслова дійсного, умовного і наказового способів, визначати морфологічні ознаки цих дієслів. Розвивати вміння утворювати дієслова різних способів та вводити ці дієслова у висловлювання; прищеплювати любов до народної творчості,виховувати гідних громадян України.

Обладнання: мультимедіа, запис народної пісні «Ой на горі та женці жнуть», підручник з української мови, картки,.

Тип уроку: комбінований


Хід уроку:
І. Організаційний момент.

Треба дружно привітатись:
- Добрий день!
Дружно голосно сказати:
- Добрий день!
Вправо, вліво поверніться,
Один одному всміхніться,
Ще раз дружно привітались:
- Добрий день!

- Сідайте.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Зробили до знань ви іще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову!

Я хочу, щоб ви сьогодні були впевненими в собі і задоволеними собою. А людина лише тоді може бути впевненою в собі, коли досягає певних успіхів, коли говорить: «Мені це вдалося». Тож бажаю вам сьогодні на уроці розкрити свої здібності, нехай вам все вдається!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Відкрили зошити, записали число, класну роботу
Яку тему ми з вами вивчаємо? (дієслово).
Перед вами на екрані тестові завдання на повторення вивченого з теми «Дієслово».


1. Тестові завдання.
1. Дієслово – це частина мови, яка …
  А) називає предмети, явища, поняття;    
  Б) виражає ознаку предмета;                             
  В) означає дію або стан предмета.

2. Дієслово відповідає на питання …
А) хто?що?
 Б) що робити? що зробити?
 В) який?яка?яке?які?

3. Яким словом-синонімом можна замінити вислів неозначена форма дієслова?
  А) факультатив;
  Б) інфінітив;
  В) штатив.

4. Укажіть рядок, в якому вказано види дієслів.
А) перехідні  і неперехідні;
Б) минулий, теперішній, майбутній;
В) доконаний і недоконаний.

5. Позначте правильну відповідь на питання: Як змінюються дієслова теперішнього і майбутнього часів?
А) за особами і числами;
Б) за родами і числами;
В) за особами.

6. Установіть відповідність між  дієсловами та їх часовими формами.
А) минулий;                                1) сподіватимусь, буде малювати;                                    Б) теперішній;                            2) сконала, допомогли;                                                           В) майбутній.                             3) працює, ігнорують

А тепер самоперевірка.
Відповіді:
1-в,
2-б,
3-б,
4-в,
 5-а,
6- А-2
    Б-3
    В-1

У кого все правильно, поставте в картку оцінювання за цей вид роботи 3 бали.
2. Робота біля дошки . Виконання індивідуальних завдань за картками.
Картка №1.
Визначити дієвідміни дієслів: малювати, шукаєш, збираю, кричиш, знаєш, слідкувати, пояснюю, танцюєш.
А тим часом усі записують прислів’я та приказки, визначаючи час дієслів.

1.      Поспішиш – людей насмішиш.
2.      Тиха вода береги ломить.
3.      Яке зробив, таке й поїв.(Народна творчість)
4.      Розумний біля вогню нагріється, а дурний – спалиться.
Визначте граматичну основу в 4 реченні. Яке це речення за будовою,якою частиною мови виражений підмет?(іменником, який перейшов із прикметника). Навіщо стоїть у реченні тире(пропущено біля вогню).

- Подивіться, будь ласка, на схему і скажіть: якої граматичної категорії дієслів ми ще не вивчали? (способи дієслів).

ІІІ. Визначення теми уроку.
Як ви думаєте, якою буде тема нашого уроку?(Способи дієслова, а саме: дійсний, умовний, наказовий).Записати в зошит тему уроку.

ІV. Постановка цілей уроку.

- Подумайте і скажіть, знаючи тему уроку, які цілі постають перед нами?
1. Розпізнавати способи дієслова;
2. знаходити способові форми;
3. конструювати речення з дієсловами в усіх способових формах.
- для чого необхідно вивчати цей мовний матеріал?
- де на практиці його можна застосовувати?
V. Опрацювання навчального матеріалу.

1.      Вправа «Навчаючи - вчуся» (випереджальне завдання).
Уявіть собі , що у вашого вчителя раптом зник голос, пояснити новий матеріал доведеться комусь із учнів. Хто зможе розказати новий матеріал? Чи є бажаючі?
 - Що таке спосіб дієслова?(Спосіб – це граматична категорія дієслова, що виражає відношення дії до дійсності. Розрізняють дійсний, умовний і наказовий способи).



2.      Вправа «Дослідники»(усно)
Прочитайте речення, визначте в них дієслова. Які з дієслів означають реальну дію? Яке дієслово означає дію можливу лише за певних обставин? Яке дієслово передає наказ, прохання або пораду?
1.      Кожна пташина в’є гніздо на батьківщині(Народна творчість).
2.      Коли б же я був соловейком, до тебе тоді б прилітав (Леся Українка).
3.      Люби свій край. Всю душу солов’їну і серця жар йому віддай (В. Сосюра).
Розкрий значення фразеологізму вити гніздо.
Вити гніздо – влаштовувати особисте життя, створювати сімю.

VІ. Закріплення умінь і навичок. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально пізнавальних і творчих умінь з теми.

1.Вправа «Знайди зайве»(письмово)

Завдання: у кожному рядку знайдіть зайве слово. Якими критеріями ви користувалися?(3 учні)
1.      Співала б, танцюю, хотів би;
2.      Читайте, нехай пишуть, співають;
3.      Вивчу, заспіваю, нехай вчить.

2.Вправа-релаксація «Уважний слухач».

Зараз ви прослухаєте відому вам народну пісню «Ой на горі та женці жнуть», яку ви вивчали напам’ять. Ваше завдання виписати усі дієслова, які ви почуєте, вказавши зверху їхні способи(жнуть,йдуть, веде, проміняв, вернися, візьми, віддай, озовися, закурим, не журися ).

4.      Вправа «Редактор» (робота в парі).
Перед вами лежать аркуші,на яких записані обов’язки учнів, де дієслова стоять в неозначеній формі дієслова. Ваше завдання утворити спонукальні речення, використовуючи наказовий спосіб дієслова.

Учні зобов’язані:

- оволодівати знаннями, вміннями, практичними навичками, підвищувати загальнокультурний рівень;

- дотримуватися вимог статуту, правил внутрішнього розпорядку;

- бережливо ставитись до державного, громадського і особистого майна;

- дотримуватися законодавства, моральних, етичних норм;

- дотримуватися правил особистої гігієни;

- піклуватися про своє здоров’я і безпеку свого життя і однокласників;

- дотримуватись чистоти і порядку в приміщенні та на території закладу;

- діяти на благо навчального закладу, піклуватися про честь і авторитет установи;

- дотримуватись правил співдружності (поважати погляди та переконання інших людей, поважати жінок, дівчат, працівників навчального закладу, піклуватись про батьків, допомагати їм у веденні домашнього господарства);

- дотримуватися ділового стилю одягу;

VІІ. Підсумок уроку
Метод «Експрес = висновок»
-         Що нового ви дізналися на уроці?
-         Чи дотрималися ми поставлених цілей?

VІІІ. Оцінювання.
 ІХ. Домашнє  завдання: опрацювати параграф 11на ст.48, впр.83(1,2) або
скласти 5-6 речень-порад для першокласників,

Любі діти! Я вважаю, що сьогодні ми зуміли заповнити ще одну сторінку нашого уроку глибокими знаннями про дієслово, його способи.
Хай сонечко світить,
Пташки хай співають,
Душа нехай квітне,
Хай жабки стрибають!

Нехай ваше життя буде таким теплим, як сонечко, таким мелодійним, як спів пташок, таким пахучим, як квіточки і таким активним, як жабки!

Комментариев нет:

Отправить комментарий